Leczenie kanałowe – co warto wiedzieć

– Ważne, aby zabieg odbywał się w koferdamie (guma rozpięta na ramce i zakotwiczona na zębie leczonym klamrą).

Zabezpiecza przed: zakażeniem zabiegowym, przypadkowym połknięciem narzędzia, podrażnieniem substancjami dezynfekującymi używanymi do zabiegu, zranieniem błony śluzowe jamy ustnej.

Koferdam skraca czas zabiegu, poprawia widoczność, ogranicza dostęp śliny do pola zabiegowego – zapewnia suchość i czystość opracowanych kanałów.

– Na sukces leczenia endodontycznego składa się nie tylko doświadczenie operatora, ale i sprzęt, którym dysponuje.

Nowoczesne osiągnięcia techniki stomatologicznej sprawiają, że każdy etap leczenia jest precyzyjniejszy i bardziej przewidywalny.

Mikroskop zabiegowy pozwala na odnalezienie wszystkich kanałów, udrożnienie kanałów, usunięcie ultradźwiękami złamanego narzędzia czy starego materiału, zamykanie perforacji.

Endometr elektronicznie określa długość kanałów, dzięki czemu specjalistyczne pilniki maszynowe usuwają bakterie ze ścian kanałów na całej jego długości.

Ultradźwięki zwiększają działanie dezynfekujące środków płuczących, podgrzewając i przenosząc je w najmniejsze i najgłębsze odgałęzienia kanałów.

Systemy stosowane w technice termoplastycznego wypełniania kanałów, są uznane za jedne z najlepszych metod zamykania opracowanych kanałów. Tylko coś płynnego i mocno plastycznego jak ciekła gutaperka może zapłynąć i dopasować się z bardzo dużą dokładnością do kształtu kanałów. Daje to przewagę nad tzw. technikami „na zimno” i pozwala zredukować do minimum ilość pasty uszczelniającej na korzyść właściwego materiału wypełniającego – gutaperki.

– Warunkiem powodzenia leczenia kanałowego jest szczelna odbudowa korony zęba. Ma ona na celu zapobieżenie ponownego zakażenia kanałów. Można ją uzyskać poprzez wypełnienie bądź wkład koronowo-korzeniowy i koronę porcelanową, w przypadku dużego zniszczenia korony zęba.