Nadwrażliwość zębów, a dokładnie zębiny (tkanki zęba położonej pod szkliwem), jest dolegliwością objawiającą się nagłym, przeszywającym bólem spowodowanym bodźcem termicznym (zimne lub gorące pokarmy), czynnikiem chemicznym (kwaśne pokarmy) lub osmotycznym (słodkie lub słone pokarmy). Ból może pojawiać się również podczas codziennego szczotkowania uzębienia.
Powodem tych przykrych dla pacjenta dolegliwości są odsłonięte kanaliki zębinowe. Dochodzi do tego, gdy naturalna ochrona zęba, czyli szkliwo i dziąsło zostaje starte lub obnażone – skutkiem czego wcześniej nieszkodliwe bodźce powodują ból. Mikroskopijne kanaliki zawierają płyn, który przemieszcza się pod wpływem wcześniej wymienionych czynników, stymulując reakcję miazgi („nerwu”).
Najczęstsze przyczyny:
-nadmiernie starcie powierzchni zębów – w okolicy szyjki zęba, spowodowane zbyt energicznym, za długim lub nieprawidłowym sposobem szczotkowania uzębienia
– w miejscach przylegania klamer protez zębowych lub aparatów ortodontycznych
– „kwaśna” dieta, prowadząca do rozmiękczania szkliwa
– cofanie się dziąseł – spowodowane chorobami przyzębia / wadą zgryzu
– wybielanie zębów lub zabiegi stomatologiczne
– urazy, pęknięcia szkliwa
Problem dotyczy ok. 15% populacji – wnikliwe badania określają, że najczęściej są to kobiety w III dekadzie życia (nadmierna higiena jamy ustnej).
Niezależnie od przyczyn nadwrażliwości, jej intensywności czy obaw związanych z wizytą stomatologiczną, zawsze należy zgłosić się do lekarza dentysty. Stomatolog zbada problem, wskaże jak go leczyć i – co najważniejsze – pomoże zapobiegać późniejszym nawrotom lub powikłaniom.
Leczenie należy rozpocząć od rozpoznania przyczyny dolegliwości. Następnie lekarz dobierze odpowiedni środek pomagający zamknąć otwarte, nadwrażliwe kanaliki. Istnieje wiele preparatów stomatologicznych, które szybko i trwale pozwalają zapomnieć o dręczącym nas problemie. Główną rolę odgrywają leki zawierające fluor. Oprócz nich stosuję się związki potasu, wapnia, strontu, cynku, różnego rodzaju żywice i cementy. Czasem należy posiłkować się laserem, jonoforezą lub przy braku widocznej poprawy – leczeniem leczeniem kanałowym lub przeszczepem dziąsła.
Pacjent po wizycie dostaje zalecenia, które w skuteczny sposób dodatkowo zwiększają szanse na całkowite wyleczenie przypadłości. Niezwykle ważne są prawidłowo wykonywane zabiegi higieniczne jamy ustnej – eliminacja ruchów poziomych przy szczotkowaniu, zmiana szczoteczki na miękką, stosowanie właściwie dobranych past i płukanek. Często pomocna jest modyfikacja diety i usunięcie „węzłów urazowych” w jamie ustnej – zaopatrzenie ubytków, urazów i zalegających, drażniących osadów.
Co zrobić, aby nie dać szansy rozwinięcia się nadwrażliwości?
Po pierwsze wziąć pod uwagę swoją dietę – czy eliminujemy pokarmy lub napoje, po których czujemy dyskomfort? A może warto zastanowić się czy „zdrowa” dieta, obfitująca w soki lub kwaśne owoce jest tak samo zdrowa dla naszych zębów?
Po drugie przyjrzeć się samym zębom – czy występują miejsca z obnażonymi szyjkami lub korzeniami, czy omijamy nieświadomie obszary, które nam doskwierają podczas codziennego szczotkowania zębów?
Po trzecie zastanowić się w jaki sposób szczotkujemy zęby. W razie wątpliwości czy robimy to w sposób prawidłowy, proponujemy umówić się do stomatologa – na pewno wyjaśni na czym polega dokładne oczyszczenie jamy ustnej, dobierze metodę i zaleci odpowiednie dla nas pasty, płukanki i szczoteczkę.