Halitoza czyli przykry zapach z jamy ustnej jest zmorą 25% ludzkiej populacji.
Jest ona najczęściej wywoływana przez bakterie występujące w jamie ustnej, które rozkładają resztki pokarmowe, komórki nabłonka oraz składniki śliny. Produktem ich przemiany materii są m.in. lotne związki siarki (zapach zgniłych jaj) i merkaptan metylu (zapach zgniłej kapusty) – te związki są bezpośrednim powodem nieprzyjemnego oddechu.
Halitoza jest jednostką łatwą do zdiagnozowania. Trudniej jednak odnaleźć jej przyczynę, a odnalezienie przyczyny jest podstawą do wprowadzenia prawidłowego leczenia.
W przypadku zaobserwowania u siebie nieświeżego oddechu nie można tego bagatelizować, bowiem problem ten najczęściej sam nie ustąpi. Cukierki odświeżające czy gumy do żucia tylko maskują problem. Pierwszym krokiem, jest wizyta u dentysty celem wykonania przeglądu jamy ustnej. Należy zacząć od usunięcia kamienia i osadu, wyleczenia ubytków próchnicowych, stanów zapalnych zębów, przetok, wykluczenia występującej w jamie ustnej grzybicy, wymiany starych protez jeżeli takowe są używane. Również niekiedy zmiany w diecie są konieczne – ograniczenie spożywania nabiału, tłuszczów zwierzęcych, ostrych przypraw, alkoholu czy papierosów.
Wiele osób narzeka na nieprzyjemny zapach z jamy ustnej po przebudzeniu. Jego powodem jest zmniejszone w nocy wydzielanie śliny. Jeśli po umyciu zębów przykra dolegliwość znika, nie ma powodów do obaw.
Należy jednak pamiętać, że niekiedy nieprzyjemny zapach z ust nie ma przyczyny leżącej w jamie ustnej. Halitozę mogą powodować również choroby przewodu pokarmowego i oddechowego. Związek z „fetor ex ore” może mieć zapalenie zatok, ciała obce w jamie nosowej (Szczególnie u dzieci), rozszczep podniebienia, przerost i zapalenie migdałków, kamienie migdałkowe, zapalenie oskrzeli i płuc oraz choroby nowotworowe. Spośród chorób przewodu pokarmowego nieprzyjemny zapach z ust występuje u pacjentów z uchyłkami przełyku, chorobą reflusową. Również cukrzycy oraz osoby z zaburzeniami pracy wątroby często skarżą się na „bad breath”.
Kiedy wyeliminujemy wszelkie potencjalne przyczyny halitozy nie spoczywajmy na laurach – regularnie szczotkujmy zęby, używajmy nitki dentystycznej, czyśćmy język i stosujmy płyny do płukania jamy ustnej oraz pamiętajmy o wizytach kontrolnych wyznaczonych przez naszego lekarza dentystę.