„Święta bez obaw, czyli 6 wskazówek jak nie popsuć zębów podczas bożonarodzeniowego menu”

 • Odwiedź  dentystę przed świętami

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji w naszym gabinecie, aby skonsultować  stan jamy ustnej.

Zaniedbane, stare wypełnienia  bądź  jakiekolwiek problemy z zębami, które do tej pory ignorowaliśmy, mogą dać znać o sobie przy pierwszej degustacji wigilijnej.

Najczęściej stany zapalne dziąseł, zmiany próchnicowe, nadwrażliwość czy wykruszone wypełnienie przypomną o sobie w najmniej oczekiwanym momencie.

 • Unikaj słodyczy, które oblepiają zęby

Najgroźniejsze są te o gęstej i lepkiej konsystencji tj. :

 • kandyzowane owoce,

 • cukierki z toffi,

 • masa makowa,

 • czekolada.

Nie dość, że zawierają  ogromne ilości cukrów prostych powodujących rozwój próchnicy to dodatkowo z łatwością  przylegają do powierzchni zębów i wchodzą w przestrzenie międzyzębowe.

Koniecznie pamiętajmy o umyciu zębów po tych produktach i użyciu nitki dentystycznej !!

 • Uważaj na twarde orzechy 

Smaczna przekąska, która  może przysporzyć niepotrzebnych zmartwień.  Same orzechy czy dodatek w cieście w ich postaci nie muszą nam zdejmować snu z powiek, lecz starajmy się unikać jedzenia w pośpiechu i gwałtownych kęsów, gdyż możemy spowodować ukruszenia lub nawet złamanie osłabionego zęba.

 • Nie pij grzańca na dworze

Lepiej wypić grzańca przy kominku lub odrobinę schłodzić go niż wypić go na chłodnym powietrzu. Czemu?

Szkliwo, podobnie jak szkło, jest podatne na gwałtowne zmiany temperatur. Istnieje ryzyko, iż w takim przypadku może pojawić się nadwrażliwość, a nawet pęknięcia szkliwa.

 • Umyj zęby po świątecznym obiedzie

Święta poza domem? Nie zapomnij o  swojej szczoteczce do zębów . Absolutnie nie należy wymieniać się szczoteczką nawet z najbliższymi osobami. Każdy człowiek ma inną florę bakteryjną w jamie ustnej, a interakcja  jej  z inną florą spowoduje namnożenie się miliardów bakterii, obniżenie bariery ochronnej oraz „odziedziczenia” próchnicy, gdyż pamiętajmy, że próchnica to choroba zakaźną.

 • Czego nie jeść, by mieć bielsze zęby?

Każdy z nas ma inny odcień zębów, na który składa się wiele czynników. Niestety na niektóre z nich nie mamy bezpośredniego wpływu tj. genetyka bądź przyjmowanie farmakologii związane z przebytą chorobą.

Kolor zębów zależy również od grubości i zabarwienia zębiny oraz odcienia szkliwa, na który mamy ogromy wpływ, gdyż to co pijemy i jemy, wchodzi w interakcje z tą powłoką zęba.

Przedstawię poniżej listę najbardziej barwiących `produktów, na które musimy zwrócić uwagę przy stole wigilijnym. Są to:

Barszcz czerwony i danie z buraków

Owoce( jagody, borówki, granaty, jeżyny, wiśnie, maliny)

Przyprawy tj. : curry, kurkuma, czerwona papryka

Sos sojowy

Słodycze(zawarte w nim sztuczne barwniki)

Czarna kawa

Mocna herbata

Czerwone wino

Powinniśmy też uważać na cytrusy i napoje gazowane, które na skutek działania kwasów w nich zawartych, uszkadzają warstwę ochronną zęba, czyli szkliwo. Wówczas staje się ono cieńsze i bardziej podatne na przebarwienia.

WAŻNE!

Nie sposób uniknąć wszystkich powyższych produktów w diecie czy przy stole wigilijnym, więc pamiętajmy o podstawowych zasadach:

1.Przepukujmy usta wodą po „barwiących” posiłkach

 1. Myjmy zęby minimum 30 minut po spożyciu cytrusów, aby nie uszkadzać szkliwa

 2. Używajmy nici dentystycznych do przestrzeni międzyzębowych

 3. Spożywajmy w naszej diecie pokarmy oczyszczające tj.: jabłko, marchew, rzodkiewka, seler i chleb razowy.